CrossGym liga je projekt troch gymov na strednom Slovensku – BaseGym Banská Bystrica, Centrum Funkčného Tréningu a Mologym Zvolen. Bližšie nám o ňom povedal jeden z organizátorov Štefan Oravec

PP: Ako by si popísal ciel CrossGym ligy?
ŠO: CrossGym liga je súťaž pre začínajúcich CrossfFitérov, je to amatérska súťaž – niečo ako základná škola pred vstupom na strednú – na väčšie závody, ktoré sa u nás a v Čechách konajú. Liga sa skladá z troch kôl, každé má dva workouty, z ktorých sa na základe získaných bodov vyberú najlepší a tí sa stretnú vo finále. Prví traja, ktorí budú stáť na stupňoch víťazov, už nebudú oprávnení pretekať v ďalšom kole ligy, pretože by už mali byť na takej úrovni, že sa môžu porovnávať so skúsenejšími súťažiacimi na väčších CF závodoch. Teda cieľom je spojiť komunitu CrossFitérov, porovnať sa navzájom, dať príležitosť a zvýšiť motiváciu začínajúcich atlétov, ktorí si ešte netrúfajú na väčšiu súťaž.

PP: Kto stoji za touto myslienkou a organizaciou ligy?
ŠO: Myšlienka vznikla, keď ma môj priateľ Pavol Margetiak oslovil, či by sme si nevedeli urobiť spoločné tréningy. Postupne sa to prepracovalo a chceli sme ponúknuť niečo väčšie aj pre našich klientov, kedže my už sme zopár súťaží absolvovali, chceli sme aj klientom a kamarátom z našich gymov dať možnosť okúsiť, aké to je zasúťažiť si a porovnať sa aj s neznámymi atlétmi. Tak vznikol projekt CrossGym liga. Prvé kolo dopadlo nad naše očakávania. Prihlásilo sa 47 štartujúcich zo širokého okolia, keďže nie sme len lokálnou súťažou.
A verím, že sa táto liga etabluje a bude vytvárať odrazový mostík pre mnohých atlétov.

PP: Takže aj náročnosť WODov je mierne nižšia aby mali šancu začínajúci CrossFiteri? Bude sa postupne kolami zvyšovať?
ŠO:
Náročnosť WODov je mierne nižšia práve kôli tomu, že začínajúci atléti ešte neovládajú ťažšie prvky, ale chceme aby tam boli dodržané aspoň základné veci, ktoré by už mal mať každý zvládnuté. Každé kolo by malo byť o trošičku ťažšie, no záleží to od konkrétneho jednica, komu ako sadnú jednotlivé cviky.

PP: Plánujete postupne rozrastať ligu na väčší, napríklad niekoľko mesačný alebo celoročný formát?
ŠO:
Zatiaľ to neplánujeme naťahovať. Sú 3 kvalifikačné kolá a jedno finálové. Plánujeme však ligu robiť 2x ročne – mala by byť jarná liga a jesenná, aby sme vyplnili medziobdobie medzi súťažnými prestávkami v lete a zime.

PP: Aká bola úroveň pripravenosti atlétov v prvom kole? Boli nejaké prekvapenia?
ŠO:
Na moje prekvapenie bola pripravenosť súťažiacich na vysokej úrovni. Bolo však mnoho ľudí, ktorí majú obrovský kondičný potenciál, no nemajú zvládnuté základné technické prvky a tam sa ukázali rozdiely a taktiež v taktike.
Prekvapením bolo aj to, že neznámi atléti (ako napr. Ľudovít Czókoly, ktorý vyhral mužskú kategóriu), dokázali poraziť skúsenejších atlétov.

PP: Prezraď aspoň náznakom čo čaká atlétov v druhom kole ligy?
ŠO:
Druhé kolo bude pokračovať vo Zvolene, kde by sme chceli naplno využiť potenciál miestneho gymu, pokiaľ bude pekné počasie, určite by sme chceli časť WODov zrealizovať i v exteriéri.

CrossGym Liga

Štefanovi ďakujeme za rozhovor.

 

Vitajte! Získajte okamžitú 10% ZĽAVU na prvú objednávku.

Či už chcete podporiť svoju imunitu vďaka vitamínu D alebo odstrániť kŕče a uvoľniť svalstvo s horčíkom, máme produkt pre Vás. Zadajte emailovú adresu a dostanete 10% zľavu.

Ďakujeme za Váš záujem a už teraz nájde zľavový kód vo Vašej emailovej schránke.