Držitelka druhého miesta na CrossFit Games 2012, prvého miesta na Central East Regionals 2012 púta veľa pozornosti. Prečo? Táto 24 ročná žena je silná, rýchla, atraktívna a je úspešná elitná atlétka kým jej práca na plný úväzok je štúdium medicíny. Napriek tomu, že v roku 2013 vynechala CrossFit Games práve kvôli štúdiu, s tréningom neprestala. Je veľmi poctivá čo sa týka dodržiavania stravovania a suplementácie. Julie odpovedala na niekoľko otázok Redakcie Total Sports Nutrition Magazine.

Julie, v prvom rade ďakujeme, že si si na nás našla čas. Najskôr by sme chceli vedieť ako a kedy si sa dostala ku CrossFitu a ako dlho sa mu venuješ?
Ako dieťa som robila gymnastiku a počas strednej školy som súťažila v školských tímoch gymnastiky a aj atletiky. Keď som začala chodiť na vysokú, chýbalo mi práve to športovanie a vedela som, že chcem zostať športovo aktívna, ale nevedela som ako. Spoznala som môjho priateľa pred štyrmi rokmi a on mi povedal o CrossFite. A to bolo presne to, čo som hľadala a už som bola okamžite zaujatá CrossFitom.

Games2012_JulieFoucher_Landscape

CrossFit sám seba prehlasuje za najväčší test všeobecnej fitness úrovne športovca. Ako druhá najlepšia CrossFit atlétka roku 2012 súhlasíš s týmto tvrdením alebo si myslíš, že sú iné športy, ktoré sú v tejto oblasti náročnejšie?
Čo odlišuje CrossFit od iných športov alebo odvetví je práve rovnováha medzi všetkými vlastnosťami, ktoré by mal skutočne elitný športovec spĺňať. Aby bol atlét úspešný v CrossFite, musí byť dobrý vo všetkom. Vieme, že nebudeme vedieť nikdy navzpierať toľko ako olympionici vo vzpieraní, spraviť svetový rekord na 100m cez prekážky, maratón alebo predviezť dokonalú gymnastickú zostavu. Ale cieľom je byť čo najviac vyvážený atlét vo všetkých týchto oblastiach. Tým, že trénujeme všetky tieto aspekty, obdivujem tých čo sa špecializujú ešte viac, pretože viem aké to je ťažké dostať sa k 70kg nadhodu alebo spraviť muscle-up na kruhoch. Vidieť športovcov na Olympiáde vo vzpieraní alebo gymnastike je potom úplne iné.

Asi sa ťa to pýtajú často ale ako zvládaš byť elitnou atlétkou a zároven úspešne študovať medicínu?
Naučila som sa veľa práve snahou vybalancovať tieto dve veci. Viem akú dôležitosť má pre mňa každý z týchto cieľov. Skutočné pochopenie, prečo chcem byť lekárka a prečo chcem zároveň sútažiť v CrossFite, mi dovolilo znášať tie horšie okamihy oboch. Myšlienka na to, kde chcem byť o 5 alebo 10 rokov mi dovolila urobiť rozhodnutia práve s týmito cieľmi na mysli. Minulý rok bola škola príliš dôležitá aby som riskovala štúdium práve zvýšeným časom na tréning. Tento rok je to však iné.

Vieš nám povedať ako vyzerá tvoj bežný tréningový týžden?
Posledný rok som bola viac zameraná na školu a trénovala som 4-5 krát týždenne okolo hodiny a pol. Teraz keď sa začínam pripravovať na CrossFit Games 2014, strávim tréningom okolo troch hodín 5 krát v týždni, k tomu dva dni aktívnej regenerácie. Tréningovú záťaž zvyšujem a znižujem podľa časti roka.

Páči sa nám, že si jedným z atlétov, ktorí si dávajú špeciálne pozor na svoje stravovanie. Paleo diéta sa stala skoro synonymom pre Crossfit a vyzerá to, že si mu podľahla aj ty. Povedz nám bližšie aké to je stravovať sa “Paleo”
Najväčšou výzvou pri Paleo diéte je vôbec to vyskúšať. Hneď ako začnete, prvé týždne sú pre vaše telo náročné, keďže telo si musí zvyknúť na znížený príjem cukrov. Ak to vydržíte počas tejto fázy, zmeny, ktoré potom pocítite vám pomôžu pokračovať ďalej. Zaznamenala som veľkú zmenu v mojom výkone a množstve energie keď som sa rozhodla naplno prejsť na Paleo. Samozrejme občas si doprajem nie Paleo jedlo, ale vždy pokračujem ďalej vďaka výsledkom, ktoré mi to dáva.

Na CrossFit Games stránke máš v profile napísané že ješ prevažne mäso, mandle, zeleninu a bataty bez nejakej zmienky športových drinkov alebo regeneračných nápojov. Môžeš povedať, že tvoje stravovanie je nízkosacharidové a ako to ovplyvňuje tvoj vysoko intenzívny tréning.
Nenazvala by som moje stravovanie ako nízkosacharidové. Snažím sa vždy vyvážit každé jedlo správnymi množstvami bielkovín, sacharidov aj tukov. Môj hlavný zdroj sacharidov je zelenina a ovocie a som viac na škroboch zo sladkých zemiakov(bataty) alebo tekvice keď môj tréningový režim je na vysokej úrovni. Taktiež začínam experimentovať s vážením jedla použitím Zone diet. Tento rok som začala piť tiež proteinový nápoj zmiešaný s kokosovou vodou po tréningu pre jeho rýchlu vstrebateľnosť.

Si sponzorovaná značkou PurePharma. Ktoré produkty používaš a aký vplyv majú na tvoj tréning?
Užívam všetky tri PurePharma produkty, O3 rybí tuk, M3 magnézium a zinok aj vitamín D3. O3 beriem aj ráno aj večer, čo mi pomáha znížiť svalovú horúčku a zlepšiť regeneráciu. O3 tiež dopĺňa ostatné druhy tukov v rámci mojej diéty. D3 beriem ráno spolu s O3, čo zvýši jeho absorbciu. D3 je pre mňa špeciálne dôležité v zimnom období keď nie som veľmi na slnku. M3 beriem večer na zlepšenie relaxácie a regenerácie svalov. Páči sa mi ako tieto tri produkty pracujú spoločne na zlepšení mojej regenerácie a zdravia.

Hovorí sa, že v roku 2014 budeš späť v hre. Aké sú tvoje ciele pre CrossFit Games 2014?
Áno, rozhodla som sa súťažiť v tejto sezóne. Každý rok ide úroveň veľmi dopredu, a tým, že som rok vynechala mám čo doháňať. Popri štúdiu je tréning tento rok pre mňa hlavná priorita a verím, že sa mi podarí dostať na CrossFit Games a najlepšie vrátiť sa späť na pódium.

foucher-th

Tento rozhovor je preložený zo stránky PurePharma.com