Odhaduje sa, že takmer 12% ľudí z celkovej svetovej populácie trpí migrénami, z celkového počtu je počet žien omnoho vyšší ako je počet mužov.

Migrény nie sú len obyčajnou bežnou bolesťou hlavy. Sú charakteristické zdrvujúcou bolesťou hlavy, nevoľnosťou a akútnou citlivosťou na zvuky a pachy. Ich prejavy majú vplyv na koncentráciu, náladu, chuť do jedla a spánok.

Ak patríte k ľuďom trpiacim migrénami, potom bezpochyby budete mať svoje vlastné príznaky a symptómy. Tu je pár informácií o tom, čo môže spôsobiť ich spúšťanie a tiež rady a návrhy na jednoduché zmeny v stravovacích návykoch, ktoré Vám ich pomôžu udržať na uzde.

Čo sú to migrény?

Skutočné príčiny migrén sú dodnes ústrednou témou mnohých diskusií a medzi zdravotníkmi a vedcami existuje veľa teórií o ich vzniku. U väčšiny ľudí je evidentným faktorom genetika, keďže potvrdili, že migrénami trpia aj iní členovia ich rodín.

Spočiatku sa tradovalo, že migrény sú spôsobené zmenami v priemere mozgových krvných ciev. Ale posledné, dôkladnejšie, výskumy dokazujú, že dôvody sú oveľa komplexnejšie. V súčasnosti patria do kategórie „zmyslovo– vnemových porúch“, kvôli ich vplyvu na naše zmysly: čuch, chuť, sluch a zrak. K problematike migrén vypracovali vedci množstvo teórií, vrátane zmien v biologicky aktívnych látkach (najmä serotonín) a hormonálnych výkyvov (čo je dôvodom, prečo ženy zažívajú migrény najmä v čase menštruácie). V poslednej dobe sa vedci zameriavajú na kyselinu glutámovú, ďalši neurotransmiter, ktorá je spojená s excitačnými časťami nervového systému.

Spúšťače migrén

Spúšťač je externý stimul, alebo aj fyzický akt, ktorý môže spôsobiť migrénu. Medzi známe spúšťače patrí lepok, kofeín, umelé sladidlá, ako napr. sukralóza. Je všeobecne známe, že vysoký počet celiatikov trpí migrénami. Ale aj človek, ktorý celiakiu nemá, môže dostať lepkom indikovanú migrénu, v prípade, že jeho organizmus reaguje na lepok citlivejšie, čo môže spôsobiť zápalové ochorenia nervového systému.

Hoci kofeín sa občas používa ako liek na migrénu, rovnako môže pôsobiť aj ako jej spúšťač, najmä ak patríte k tým, čo pijú niekoľko šalok kávy denne. Majte však na pamäti, že vynechanie Vašej rannej kávičky, môže tiež viesť k migréne.

Rad amerických zdravotníkov identifikoval možnú spojitosť medzi požitím sukralózy a vznikom migrény na základe preskúmania zdravotných záznamov svojich pacientov. Následné štúdie dokazujú, že zníženie objemu sukralózy v strave môže viesť k zníženiu symptómov migrény.

Dokáže magnézium pomôcť?

Magnézium zohráva dôležitú úlohu vo veľkom počte základných metabolických reakcií ľudského tela, vrátane funkcie svalov, produkovania energie a dokonca aj v znižovaní únavy. Priemerné dospelé telo obsahuje 24 gramov magnézia. Už v roku 1989 bolo zistené, že počas migrény rapídne klesá hladina magnézia v mozgu. Neskorší výskum poukázal na fakt, že náhle zmeny hladiny magnézia v ľudskom tele spôsobujú, že sme na migrény náchylnejší.

Štúdie rovnako dokázali, že užívanie magnézia ako doplnku výživy znižuje frekvenciu migrénových záchvatov. V priebehu jedného z testov bola použitá relatívne vysoká dávka magnézia. Jednej skupine pacientov bolo podávaných 600mg magnézia denne, zatiaľ čo druhej skupine len placebo. V 9 – 12tom týždni bola u pacientov, ktorým podávali magnézium, znížená frrekvencia migrén o 41,6 % v porovnaní s pacientami s placebom.

To je skvelá správa. Ak trpíte migrénami, magnézium vo forme doplnkov výživy Vám môže poskytnúť nákladovo efektívnu a účinnú liečbu pre otravné a bolestivé útoky migrény.

Vitajte! Získajte okamžitú 10% ZĽAVU na prvú objednávku.

Či už chcete podporiť svoju imunitu vďaka vitamínu D alebo odstrániť kŕče a uvoľniť svalstvo s horčíkom, máme produkt pre Vás. Zadajte emailovú adresu a dostanete 10% zľavu.

Ďakujeme za Váš záujem a už teraz nájde zľavový kód vo Vašej emailovej schránke.