Synergia: Interakcia a spolupráca dvoch alebo viacerých organizácií, látok alebo iných zložiek na výrobu kombinovaného účinku väčšieho, než je súčet ich jednotlivých účinkov.

Kým jasný synergický vzťah existuje medzi magnéziom a vitamínom D3, a synergiu vitamínu D3 a omega-3 je ešte potrebné objasniť, prepojenie medzi účinkami magnézia a omega-3 nie je synergické, avšak užívanie oboch látok je spojené s podstatným znížením rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení

 

Omega-3 a kardiovaskulárny systém
Doterajší výskum naznačuje, že omega-3 môže mať pozitívny vplyv na kardiovaskulárne zdravie prostredníctvom rôznych mechanizmov (Kris-Etherton, Harris & Appel, 2003):

– Zníženie rizika arytmií a trombózy, z ktorých oba môžu viesť k náhlej srdcovej smrti
– Zníženie triglyceridov
– Zníženie zvýšenej hladiny lipoproteínov
– Zníženie rýchlosti aterosklerotického vývoja plaku
– Zlepšenie endoteliálnej funkcie
– Nižší krvný tlak
– Zníženie zápalových reakcií

Klinická štúdia ukončená v roku 1994 (Lyon Heart Study) ukázala zvýšenie kyseliny alfa-lipoovej (ALA; omega-3 mastné kyseliny), a pomer 4:1 omega-6:omega-3 viedlo k 70% zníženiu celkovej úmrtnosti na konci dvojročného štúdia (de Longeril, Renaud, Mamelle, Salen, Martin, Monjaud, Guidollet, Touboul a delay, 1994).

Magnézium a kardiovaskulárny systém
Podobne nedostatok magnézia je spojený s radom kardiovaskulárnych a metabolických ochorení, vrátane hypertenzie, kongestívneho srdcového zlyhania, arytmie, infarkt myokardu, diabetes mellitus a preeklampsia (Gums, 2004).

Mechanizmy, ktorými magnézium ovplyvňuje kardiovaskulárne zdravie(Song, Ridker, Manson, Cook, Buring & Simim, 2005):

– Zlepšenie homeostázy glukózy a inzulínu
– Zlepšenie metabolizmu lipidov
– Zvýšenie vazodilátácie ciev
– Zníženie systémového zápalu – cez C-reaktívny proteín (Song et al 2005 & King et al 2005).

Magnézium , Omega – 3 a krvný tlak

Ďalší zaujímavý vzťah medzi magnéziom a omega-3 je účinok na krvný tlak.

V skvelo navrhnutej dvojito krytej, placebom kontrolovanej štúdii, DHA (omega 3 mastná kyselina) zvýšila vazodilatačný (zväčšovanie priemeru ciev) mechanizmus a zredukovala reakcie zvieračov u päťdesiatich deviatich náhodne vybraných ľudí s nadváhou, ktorým boli každý deň podávané štyri gramy čistej EPA & DHA alebo placebo v podobe olivového oleja. Zároveň bol štúdiou preukázaný aj zlepšený prietok krvi. Toto všetko bolo pripisované najmä výsledkom zvýšenia uvoľňovania oxidu dusnatého. (Mori, Watts, Burke, Hilme, Puddey & Beilin, 2000).

Zaujímavé sú tiež výsledky dietologických štúdií DASH a PREMIER. Obe dlhotrvajúce populačne orientované štúdie dokazujú, že dostatočný príjem magnézia je spojený s nižším kvným tlakom, zmierňuje hypertenziu spojenú s preeklampsiou (vysoký krvný tlak počas tehotenstva) (Champagne, 2008), čo opäť zdôrazňuje dôležitosť rovnováhy pomeru magnézia a vápnika v zdravom kvrnom tlaku (Rosanoff, 2005).

Záver

Existujúce vedecké dôkazy teda jasne ukazujú, že ako magnézium tak aj omega-3 mastné kyseliny môžu pomôcť zlepšiť kardiovaskulárne zdravie. Aj keď dosiaľ neexistuje veda, ktorá by synergicky podnecovala ich prácu, obe zohrávajú dôležitú úlohu v zlepšovaní kardiovaskulárnych funkcií a zdravia.