V októbri si človek začne uvedomovať, že zima je už za dverami. Posúva sa čas, dni sú kratšie, chladnejšie a temnejšie. Pomaly ale isto odzváňa aktivitám na čerstvom vzduchu doprevádzanom slnečnými lúčmi a my sme nútení tráviť viac času vo vnútri našich obľúbených gymov, alebo boxov. Naše telá vystavujeme častejšie umelému svetlu, čo do veľkej miery ovplyvňuje množstvo vitamínu D, ktoré sú schopné absorbovať.

Zimná depresia? Nie, len nedostatok vitamínu D!

Ľudské telo získava vitamín D absorbovaním slnečného žiarenia. Je to ten najefektívnejši spôsob. Všeobecne odporúčanú dávku dosiahneme tým, že trikrát do týždňa strávime 10 – 15 minút opaľovaním sa bez použitia krému na opaľovanie. Týmto spôsobom dokážeme získať až 15 mikrogramov vitamínu D denne. Získať ho môžeme aj z jedla, z neho však nie je ľudské telo schopné absorbovať také množstvo ako zo slnečného žiarenia.

vitamin-d
Vitamín D je dôležitý pre zdravie kostí a zubov, pomáha k lepšej absorpcii vápnika a zlepšuje funkčnosť imunitného systému. Rovnako dôležitý je aj pre ľudský mozog. Niektoré z receptorov v mozgu sú doslova určené vitamínu D, sú to práve tie receptory, ktoré regulujú naše nálady. Vedecké výskumy preukázali, že nízka hladina vitamínu D môže zapríčiniť depresie.

Ako udržať hladinu vitamínu D na zdraviu prospešnej úrovni?

V prvom rade trávte čo najviac času vonku na dennom svetle. Choďte sa počas obednej prestávky prejsť, doprajte si tréningy na čerstvom vzduchu (pokiaľ je to možné), vymeňte cestovanie mestskou dopravou za bicykel.

V druhom rade, konzumujte potraviny bohaté na vitamín D, patria medzi ne, napr.: ryby, vaječné žĺtky, mäkkýše, syry, šampiňóny, mlieko, hovädzia pečeň, olej z treščej pečene.

A v neposlednom rade, nebojte sa siahnuť po doplnkoch výživy. Keďže vitamín D sa ľahšie vstrebáva a rozpúšťa v tukoch, siahnite po takých ktoré sú na olejovej báze alebo ho kombinujte s Omega 3 získavanými z rybieho tuku. Ideálnou voľbou je D3 od spoločnosti Puori, ktorý ponúka v jednej kapsuli najväčšiu koncentráciu vitamínu D na slovenskom trhu a zároveň je obohatený o organický, za studena lisovaný, kokosový olej, čo umožnuje jeho ľahšie vstrebávanie.