Väščiu časť bielkovín, ktoré Vaše telo potrebuje, prijímate v prvom rade zo stravy, ktorú konzumujete. Ale ak konzumujete prevažne rastlinnú stravu, ste príliš vyberavý/á, alebo pravidelne cvičíte, možno bude Vaše telo potrebovať väčší príjem bielkovín aj z iného zdroja ako zo stravy (1). Jedným dychom treba podotknúť, že doplnky stravy by ju nemali nikdy úplne nahradiť.
 

Bielkoviny – nepostrádateľné stavebné kamene Vášho tela

Bielkoviny sú základné živiny, ktoré sú súčasťou množstva životne dôležitých procesov v ľudskom tele. Telo napríklad používa bielkoviny, po ich rozdelení na aminokyseliny, na budovanie a udržiavanie svalov, kože, vlasov, nechtov ako aj iných tkanív v kondícii. Proteíny tiež pomáhajú Vašim svalom efektívne zregenerovať po cvičení, a tiež predlžujú pocit nasýtenia. Stravou viete prijať asi 20 rôznych aminokyselín, z ktorých osem je esenciálnych, to znamená, že telo si ich nevie samé vyrobiť. Všeobecne sa odporúča, že dospelí ľudia by mali prijať  0,8-2g bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti denne (2).
 

Obsahuje Vaša strava dostatok bielkovín?

Príliš málo bielkovín môže mať rôzne následky, akými sú napríklad strata svalovej hmoty, krehké vlasy a nechty. Ak máte často chuť maškrtiť, zvýšenie množstva bielkovín vo Vašej strave, môže pomôcť stabilizovať hladinu cukru v krvi, a zabezpečiť dlhší pocit sýtosti. Po príjme bielkovín sa Váš metabolizmus, alebo energetický výdaj zvýši, keďže trávenie bielkovín vyžaduje energiu navyše. Aj preto sa táto metóda veľmi často používa na reguláciu hmotnosti (3).
 

Bielkoviny ako základný stavebný kameň  silného a odolného tela

Či už chcete mať silnejšie a pevnejšie telo, krajšiu pleť, vlasy a nechty, zamyslite sa najprv nad tým, či Vaša strava obsahuje dostatočné množstvo bielkovín. Silné, ​​pevné a prirodzene svalnaté telo neláka len svojim vzhľadom, ale rozhodne aj svojou funkčnosťou, odolnosťou a schopnosťou rýchlejšie regenerovať, napríklad aj po náročnejšom tréningovom procese.
 

Posilnite svoje telo proteínmi Puori

Proteínový prášok ako doplnok stravy, Vám pomôže počas náročného dňa, ľahšie dosiahnuť odporúčaný denný príjem bielkovín. Vyskúšajte účinné a čisté produkty ako napríklad Puori CP1 – Čisté Kolagénové Peptidy. Ak ste skôr priaznivcom rastlinnej stravy, alebo jednoducho hľadáte vegánske riešenie, dajte prednosť Puori PB – Plant Protein Booster.
 
Všetky proteínové produkty Puori sú testované a certifikované nezávislými laboratóriami s dôrazom na čistotu a účinnosť ich zloženia. Viac si prečítajte tu.
 
Proteínový prášok môžete jednoducho zaradiť do svojho každodenného jedálnička. Použite ho vo svojom rannom smoothie, palacinkách,  kaši atď. Možnosti sú nekonečné. Tu nájdete inšpiráciu a nápady na recepty. Proteín použitý v recepte môžete jednoducho nahradiť niektorým z iných proteínových práškov.
 

Vaša nová rutina pre silnejšie telo

PB: Zvýšte príjem rastlinných bielkovín vo Vašej strave

Puori Plant Protein Booster – PB Puori PB je organický hrachový proteínový prášok so všetkými esenciálnymi aminokyselinami v kombinácii s morskými riasami, ktoré prirodzene obsahujú vápnik. Je to jedinečný, ľahko rozpustný prášok bez pridanej chuti. Skvelé pre Vaše kosti, svaly a trávenie.**

CP1: Starostlivosť o pokožku zvnútra

Puori Pure Collagen Peptides – CP1 Puori CP1 pozostáva z biologicky dostupných kolagénových peptidov, čo zaručuje ich optimálnu absorpciu a funkciu v tele. Obsahuje iba jednu zložku – Pure Hydrolyzed Collagen Peptides typ 1 a 3 (hovädzí dobytok) a má vysoký obsah 10 gramov kolagénu na porciu. Je neochutený a ľahko rozpustný v teplých a studených nápojoch, alebo v jedle. Skvelý pre svaly, väzy, šľachy, kosti, pokožku, vlasy a nechty.*

Referencie

 

1) https://umbraco.teamdanmark.dk/media/2570/kostanbefalinger-til-veganere.pdf

2) https://www.sundhed.dk/sundhedsfaglig/laegehaandbogen/sundhedsoplysning/sundhedsoplysning/kost/danske-naeringsstofsanbefalinger/

3) Article from the Department and Nutrition, University of Copenhagen, https://nexs.ku.dk/forskning/vidensbanken/kalorier-maetter/

* Proteín prispieva k rastu a udržiavaniu svalovej hmoty.

**Vápnik prispieva k normálnej činnosti svalov. Proteín podporuje rast a udržiavanie svalovej hmoty, zatiaľ čo bielkoviny a vápnik Vám pomáhajú udržiavať kosti v zdraví. Okrem toho, vápnik prispieva k zdravému fungovaniu tráviacich enzýmov.