Vitamín D je pre naše zdravie nevyhnutný. Uľahčuje vstrebávanie vápnika a fosforu, zlepšuje silu kostí a pomáha posilňovať imunitný systém. Vitamín D produkuje pokožka pri každom jej kontakte so slnečnými lúčmi. Žiaľ, veľmi veľa ľudí v Amerike a Severnej Európe trpí nedostatkom tohto dôležitého vitamínu. 

Hlavným dôvodom je náš súčasný uponáhľaný život, ktorého väčšiu časť trávime pred obrazovkami a displaymi rôzneho druhu, a ukracujeme sa tak o pravidelný kontakt a pohyb v prírode. Čím sa samozrejme oberáme aj o pravidelný čas strávený pod slnečnými lúčmi a ich UVB žiarením. Dôležitým faktorom je aj silné znečistenie životného prostredia, ktoré zabraňuje prenikaniu zdravých UVB lúčov na zem, limituje tým pádom ich následnú absorpciu ľudským telom a následnú tvorbu vitamínu D. Tieto zistenia sú veľmi znepokojujúce, pretože nedostatok vitamínu D spôsobuje množstvo zdravotných problémov. 

Krehké kosti

Vitamín D napomáha rastu kostí a je dôležitým faktorom pri ich udržiavaní v zdravom a silnom stave. Nedostatok tohto vitamínu, bráni našim kostiam vstrebávať vápnik a fosfor, čím ich značne oslabí, a to môže spôsobiť bolesť kostí, alebo osteoporózu. Kvôli spomínanému nedostatku sú naše telá náchylnejšie na zlomeniny. Tomu vieme predchádzať zabezpečením dostatku vitamínu D v našom tele.

Vyššie riziko infekcie dýchacích ciest

Mnohé štúdie potvrdzujú, že nedostatok vitamínu D zvyšuje riziko vzniku respiračných infekcií u dospelých, ale aj u detí. Obzvlášť deti s nízkou hladinou vitamínu D sú náchylnejšie na vznik astmy. 

Vyššie riziko Alzheimerovej choroby

V jednej štúdii sa uvádza, že u ľudí s nedostatkom vitamínu D, bola väčšia pravdepodobnosť vzniku Alzheimerovej choroby a demencie. Štúdia ďalej uvádza, že vitamín D pomáha chrániť lymfocyty (druh bielych krviniek), ktoré vytvárajú v tele imunitný systém v boji proti rakovinovým bunkám a patogénom, a pomáhajú tak aj znižovať riziko Alzheimerovej choroby. 

Vyššie riziko vzniku rakoviny

Nedostatok vitamínu D zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Štúdia z decembra roku 2017 potvrdila významnú súvislosť medzi nedostatkom vitamínu D, a diferencovanou diagnózou rakoviny štítnej žľazy. Toto zistenie prinútilo odbornú verejnosť skúmať a dokumentovať potenciál vitamínu D, s cieľom pomôcť v boji s rakovinou onkologickým pacientom. 

Existujú tri rôzne spôsoby ako telu zabezpečiť dostatočný príjem vitamínu D. Čím viac času strávite na čerstvom vzduchu, pod slnečnými lúčmi, tým vyššia bude hladina vitamínu D vo Vašom tele. Prechádzky za slnečného počasia sú dobrý odrazový mostík. Pomôžu Vašej pokožke absorbovať zdravé UVB lúče a zároveň si doprajete aj trochu pohybu. Rovnako je dôležité prijímať vitamín D vo forme doplnkov výživy. Na Vašom životnom štýle naozaj záleží. Udržiavania tela v dobrej kondícii a v dobrom zdraví sa prejavuje na tom ako náš život v konečnom dôsledku vyzerá. Ľudia nie sú stvorení na to, aby strávili väčšinu dňa zatvorení v malých tmavých priestoroch, preto sa zdvihnite a choďte von tak často ako sa len dá. Starajte sa o svoje fyzické a mentálne zdravie, a Vaše telo Vám za to poďakuje.

Referencie:

  1. “Vitamin D and Calcium Supplementation in Elderly Patients Suffering Fragility Fractures; The Road not Taken”, Saini AK, et al., October 2017.
  2. “Serum 25-hydroxyvitamin D levels in patients with Granulomatosis with Polyangiitis: association with respiratory infection”, Perez, MO, December 2017.
  3. “Complex relationships between vitamin D and allergic sensitization among Puerto Rican 2-year-old children”, Kannan S, et al., January 2018.
  4. “Vitamin D Increases Aβ140 Plasma Levels and Protects Lymphocytes from Oxidative Death in Mild Cognitive Impairment Patients”, San Martin, CD, et al., December 2017.
  5. “Vitamin D Deficiency Associated with Differentiated Thyroid Carcinoma: A Case- Control Study”, Heidari Z, et al., December 2017.
  6. “Serum Vitamin D Levels Affect Pathologic Complete Response in Patients Undergoing Neoadjuvant Systemic Therapy for Operable Breast Cancer”, Chiba A., December 2017.

Vitajte! Získajte okamžitú 10% ZĽAVU na prvú objednávku.

Či už chcete podporiť svoju imunitu vďaka vitamínu D alebo odstrániť kŕče a uvoľniť svalstvo s horčíkom, máme produkt pre Vás. Zadajte emailovú adresu a dostanete 10% zľavu.

Ďakujeme za Váš záujem a už teraz nájde zľavový kód vo Vašej emailovej schránke.