Pre svoje zdravie a pohodu môžete urobiť veľmi veľa vecí, no to, čo funguje pre Vás, nemusí fungovať pre Vašich priateľov a rodinu. V Puori máme štyri základné zásady, ktorými sa riadime pri vývoji doplnkov výživy. V prvej zásade sa zameriavame na zdravú výživu. Hovoríme nie umelým prísadám, zavádzajúcim označeniam na etiketách, a uprednostňovaniu kvantity pred kvalitou. Zostať zdravý je celoživotné úsilie, nie zázračný liek na dosiahnutie konkrétneho cieľa. Správna výživa je záväzkom k zdravému životu a vždy by ste sa mali snažiť získať živiny, ktoré telo potrebuje primárne zo stravy, ktorú konzumujete. Uvedomujeme si však aj to, že niekedy môže byť ťažké získať dostatok určitých vitamínov a minerálov prirodzenou cestou, a v tomto článku sa zameriame na horčík a na to, prečo je dobré venovať pozornosť jeho príjmu.

Čo je horčík, alebo magnézium?

Horčík je pre ľudské telo nevyhnutný minerál. Je životne dôležitý pre udržanie a podporu zdravia a života. Podieľa sa na viac ako 300 procesoch a činnostiach v tele, vrátane energetického metabolizmu a syntézy bielkovín. Horčík je obzvlášť dôležitý pre fyziologickú funkciu mozgu, ale aj funkciu srdcového svalu a kostrového svalstva. Horčík je distribuovaný vo väčšine tela a je uložený najmä v našich kostiach a svaloch. Medzi potravinové zdroje horčíka patria predovšetkým listová zelenina a potraviny ako: neleštené zrná a orechy. Zatiaľ čo mäso, škroby a mlieko sú medziproduktami. Pre porovnanie uvedieme, že 1125-1500 g kelu sa rovná jednej dennej dávke (3 kapsule) horčíka Puori M3. Adekvátny príjem (AP) je 350 mg/deň pre mužov a 300 mg/deň pre ženy.

Siahnite po M3 Magnéziu

Cítite sa unavene?

Všetci sa chceme cítiť sviežo a plní energie po celý deň, no bohužiaľ nie vždy to tak je. S pocitom únavy sa stretáva každý z nás, a je to úplne prirodzený jav.

Existujú však faktory, ktoré môžu tento stav a pocit z nedostatku energie predĺžiť. Zaraďujeme medzi ne nedostatok spánku, zaneprázdnenosť, choroby, nedostatočný príjem energie, zlé stravovacie návyky, alebo nedostatok niektorých vitamínov, či minerálov, medzi ktoré patrí aj horčík. Ten sa, ako už bolo spomenuté, zapája do viac ako 300 procesov v tele, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu. Jednou z najdôležitejších úloh horčíka je energetický metabolizmus, pretože mnohé z molekúl, ktoré sú dôležité pri aktivácii energie v tele, sú vysoko závislé práve od horčíka. A tento fakt z neho robí minerál, ktorého hodnoty si treba v ľudskom tele strážiť, ak sa chcete cítiť čo najlepšie a podporovať zdravé fungovanie svojho energetického metabolizmu.

Aká je teda Vaša rovnováha elektrolytov?

Byť aktívny, je súčasťou zdravého životného štýlu, o ktorý by sme sa mali snažiť všetci. Je úplne jedno akému športu sa venujete, dôležité je, že rozhýbete svoje telo. Keď ste aktívny, Vaše telo vytvára teplo, ktoré sa následne snaží kontrolovať tvorbou potu. Pot vylúči z tela nielen vodu, ale aj niektoré naše dôležité elektrolyty a minerály, vrátane horčíka.

Horčík je druhý najrozšírenejší katión (+) v tele, a zohráva dôležitú úlohu v minerálnej rovnováhe popri sodíku (Na+), draslíku (K+) a vápniku (Ca2+). Je známe, že nedostatok horčíka vedie k sekundárnym poruchám elektrolytov. A to podčiarkuje dôležitosť horčíka pri udržiavaní normálnej rovnováhy elektrolytov v tele.

Siahnite po M3 Magnéziu

Udržiavate svoje svaly a kosti vo forme?

Udržiavanie zdravých kostí a dobré fungovanie svalov je dôležité pre udržanie aktívneho životného štýlu. Bez kostí a svalov svoje telo nerozhýbete a preto je dôležité udržať ich vo forme čo najdlhšie.

Horčík je dôležitý pre zachovanie zdravej funkcie svalov. Podporuje tvorbu životnej energie vo svaloch, ale funguje aj ako regulátor vápnika vo svalových bunkách. Vápnik spôsobuje stiahnutie svalov, no keď je nahradený horčíkom, sval sa uvoľní. Táto regulácia kontrakcie a relaxácie svalov je rozhodujúcou súčasťou zdravej funkcie svalov. Svalovo relaxačné účinky horčíka sú veľmi dôležité funkcie a prispievajú k udržaniu funkcie svalov.

Kosti tvoria našu štruktúru, sú základom našej telesnej sochy, a preto by sme ich mali udržiavať v čo najlepšej kondícii. Odhaduje sa, že 50-60% horčíka v tele je uložených v našich kostiach, v ktorých dochádza k jeho regulácii. Ak je v tele potrebný, dochádza k jeho uvoľneniu, ak nie, ukladá sa opäť v kostiach. Hovoriac o zdraví kostí, ako prvé nám na um prídu vápnik, fosfor a vitamín D, prípadne vitamín K2. No spolu s vápnikom a fosforom je aj horčík kľúčovou súčasťou štruktúry kostí a je dokázané, že jeho nedostatok znižuje pevnosť kostí a má ďalší vplyv na hodnoty vápnika a vitamínu D v tele.

Z vyššie uvedených tvrdení je zrejmé, že horčík ako minerál, a potenciálne aj ako doplnok výživy, si vyžaduje viac pozornosti. Ak sa chcete naozaj cítiť dobre a urobiť pre svoje zdravie maximum, bez dostatku horčíka to jednoducho nepôjde.

Puori M3 je komplex ľahko vstrebateľného horčíka využívajúci organické formy (taurinát horečnatý a glukonát horečnatý) získané z morského dna, bohaté na minerály v kombinácii s vitamínom B6, zinkom a kyselinou jablčnou pre optimálne vstrebávanie a funkciu v organizme.

Siahnite po M3 Magnéziu

Referencie:

1) Bindels et al. (2015) Magnesium in man: Implications for Health and Disease. Physiol Rev. 95: 1-46.2015.
2) Volpe SL, 2006. Magnesium. In: Bowman BA and Russell RM (eds). Present knowledge in nutrition, 9th ed. ILSI Press, Washington DC, 400-408.
3) EFSA Journal 2010;8(10):1807 EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies (NDA); Scientific Opinion on the substantiation of health claims related to magnesium and electrolyte balance (ID 238), energy-yielding metabolism (ID 240, 247, 248), neurotransmission and muscle contraction including heart muscle (ID 241, 242), cell division (ID 365), maintenance of bone (ID 239), maintenance of teeth (ID 239), blood coagulation (ID 357) and protein synthesis (ID 364) pursuant to Article 13(1) of Regulation (EC) No 1924/2006 on request from the European Commission. EFSA Journal 2009; 7(9):1216. [20 pp.]. doi:10.2903/j.efsa.2009.1216.
4) EFSA Journal 2009; 7(9):1216 EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies (NDA), Scientific Opinion on the substantiation of health claims related to magnesium and “hormonal health” (ID 243), reduction of tiredness and fatigue (ID 244), contribution to normal psychological functions (ID 245, 246), maintenance of normal blood glucose concentrations (ID 342), maintenance of normal blood pressure (ID 344, 366, 379), protection of DNA, proteins and lipids from oxidative damage (ID 351), maintenance of the normal function of the immune system (ID 352), maintenance of normal blood pressure during pregnancy (ID 367), resistance to mental stress (ID 375, 381), reduction of gastric acid levels (ID 376), maintenance of normal fat metabolism (ID 378) and maintenance of normal muscle contraction (ID 380, ID 3083) pursuant to Article 13(1) of Regulation (EC) No 1924/2006. EFSA Journal 2010;8(10):1807. [35 pp.]. doi:10.2903/j.efsa.2010.1807.
5) https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2015.4186
6) https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/
7) https://frida.fooddata.dk/food/23?