⏱ Čas čítania: 9 minút
Lieky zo skupiny GLP-1, napríklad semaglutid (Ozempic, Wegovy) alebo tirzepatid (Mounjaro), zmenili spôsob, akým sa dnes rieši nadváha a obezita. Na Slovensku sú dostupné len na lekársky predpis. Ľudia na nich často chudnú rýchlejšie a výraznejšie ako pri bežnej diéte. Kilogramy na váhe však nehovoria, čo z tela ubudlo. Okrem tuku môže ubudnúť aj časť svalovej hmoty – a tú sa oplatí chrániť. V článku nájdete, čo o tom hovoria klinické štúdie, aké odporúčania vydali odborné spoločnosti a čo môžete urobiť vy.
Pri každom výraznom chudnutí tvorí časť úbytku hmotnosti aj tzv. čistá (beztuková) hmota, ktorej súčasťou sú svaly. V štúdii STEP 1 so semaglutidom pripadlo z priemerných 13,6 kg úbytku 8,3 kg na tuk a 5,3 kg na čistú hmotu. Odborné spoločnosti preto odporúčajú spájať liečbu s pravidelným silovým tréningom aspoň 3-krát týždenne a dostatočným príjmom bielkovín. Najlepšie výsledky prináša kombinácia oboch – tréning dáva svalom podnet, bielkoviny stavebný materiál.
Čo sú GLP-1 lieky (Ozempic, Wegovy, Mounjaro) a prečo pri nich ide o svaly
GLP-1 je hormón, ktorý si telo prirodzene tvorí v čreve po jedle. Lieky, ktoré napodobňujú jeho účinok (agonisty GLP-1 receptora), spomaľujú vyprázdňovanie žalúdka a znižujú chuť do jedla. Človek tak prirodzene zje menej – a práve v tom je ich sila aj háčik.
Keď sa výrazne zníži množstvo jedla, často klesne aj príjem bielkovín. Navyše rýchly úbytok hmotnosti bez dostatočného podnetu pre svaly vedie k tomu, že telo okrem tuku „odbúra“ aj časť svalového tkaniva. Nejde o špecifikum GLP-1 liekov – podobne to funguje pri každom výraznom chudnutí. Pri liekoch je však úbytok hmotnosti často rýchly a veľký, preto sa o svaloch hovorí čoraz viac.
Prečo na tom záleží? Svaly neovplyvňujú len vzhľad. Súvisia so silou, stabilitou, pohybom v bežnom živote aj s tým, ako sa budete cítiť po skončení liečby. S vekom navyše svalová hmota prirodzene ubúda – o tom, čo je sarkopénia a ako jej predchádzať pohybom a stravou, píšeme v článku Sarkopénia po 40.
Koľko svalov sa stráca pri Ozempicu a Wegovy: štúdia STEP 1
Najčastejšie citované čísla pochádzajú zo štúdie STEP 1, v ktorej dospelí s nadváhou alebo obezitou bez cukrovky užívali semaglutid 68 týždňov. Zloženie tela sa meralo pomocou DEXA v podskupine 140 z 1 961 účastníkov:
| Čo sa meralo | Priemerný úbytok | Podiel na celkovom úbytku |
|---|---|---|
| Celková hmotnosť | 13,6 kg | 100 % |
| Tuková hmota | 8,3 kg | 61 % |
| Čistá (beztuková) hmota | 5,3 kg | 39 % |
Dôležitá poznámka: čistú hmotu netvoria len svaly. Patrí do nej aj voda, orgány či kosti. Podľa spoločného odporúčania štyroch amerických odborných spoločností (ACLM, ASN, OMA a TOS) z roku 2025 tvoria svaly zhruba polovicu čistej hmoty. Prakticky to znamená, že približne každý piaty schudnutý kilogram môže pripadať na svaly.
Aj tak ide o číslo, ktoré si zaslúži pozornosť, najmä u starších ľudí alebo u tých, ktorí už majú nižšiu svalovú hmotu.
Silový tréning: základ, ktorý bielkoviny nenahradia
Svaly potrebujú podnet, inak ich telo začne odbúravať. Týmto podnetom je pravidelná záťaž. Spomínané odborné odporúčanie jasne uvádza, že GLP-1 lieky by sa mali predpisovať spolu so štruktúrovaným pohybovým programom:
- silový tréning aspoň 3-krát týždenne,
- plus aspoň 150 minút stredne intenzívnej aeróbnej aktivity týždenne (rýchla chôdza, bicykel, plávanie).
Rovnaký dokument zároveň upozorňuje, že samotné zvýšenie príjmu bielkovín bez silového tréningu pravdepodobne na udržanie svalov nestačí a že aeróbny pohyb bez posilňovania má na zachovanie čistej hmoty menší účinok.
Ako na to v praxi:
- Základné pohyby. Drep (aj na stoličku), výpady, tlak (kľuky o stenu, tlaky s jednoručkami), príťah (gumy, veslovanie), mŕtvy ťah. Pokryjete tak väčšinu veľkých svalových skupín.
- Postupné zvyšovanie záťaže. Keď je cvik ľahký, pridajte opakovanie, sériu alebo váhu. Práve progresia je signál, ktorý svaly potrebujú.
- Začnite bezpečne. Ak ste doteraz necvičili, prvé týždne s trénerom alebo fyzioterapeutom vám pomôžu vyhnúť sa chybám v technike. O pohybovom režime sa porozprávajte aj s lekárom, ktorý vám liek predpísal.
K silovému tréningu: Puori Creatine+
Silový tréning je pri GLP-1 liečbe základ – Creatine+ je jednoduchý doplnok k nemu. Jedna odmerka denne: 3 g kreatín monohydrátu a 250 mg taurínu, bez príchute a sladidiel, rozmiešate v 200–250 ml vody alebo obľúbeného nápoja. Kreatín zvyšuje fyzickú výkonnosť v prípade krátkodobých, opakovaných, vysoko intenzívnych cvičení. Denný príjem kreatínu môže umocniť účinok silového tréningu na svalovú silu u dospelých osôb starších ako 55 rokov – priaznivý účinok sa dosahuje pri príjme 3 g denne v spojení so silovým tréningom. Každá šarža je nezávisle testovaná (Clean Label Project).
Pozrieť Puori Creatine+ – 100 dávokKoľko bielkovín jesť počas liečby
Bielkoviny sú stavebný materiál svalov. Podľa povolených zdravotných tvrdení EÚ bielkoviny prispievajú k nárastu svalovej hmoty a k udržaniu svalovej hmoty. Pri zníženej chuti do jedla sa však ľahko stane, že ich zjete príliš málo.
Spoločné odporúčanie ACLM, ASN, OMA a TOS uvádza tieto orientačné hodnoty:
| Situácia | Príjem bielkovín |
|---|---|
| Odporúčaná denná dávka pre bežnú dospelú populáciu | 0,8 g na kg telesnej hmotnosti |
| Navrhovaný cieľ počas aktívneho chudnutia | 1,2–1,6 g na kg |
| Jednoduchší absolútny cieľ | 80–120 g denne |
| Dolná a horná hranica | neklesať pod 0,4–0,5 g/kg; dlhodobo sa vyhýbať príjmu 2 g/kg a viac |
Keď chuť do jedla nestačí: 21 g bielkovín v jednom nápoji
Puori PW1 Grass-fed Whey Protein
Srvátkový proteín zo severského mlieka kráv kŕmených trávou. Jedna dávka (30 g) obsahuje 21 g bielkovín a 3 g leucínu, rozmiešate ju v približne 250 ml tekutiny a nápoj môžete popíjať postupne. Jemná Bourbon vanilka je sladená kokosovým cukrom, bez sukralózy a acesulfámu K. Hodí sa aj do jogurtu, kaše či smoothie. Len štyri ingrediencie a každá šarža je nezávisle testovaná na viac ako 200 kontaminantov (Clean Label Project). Bielkoviny prispievajú k nárastu a udržaniu svalovej hmoty a k udržaniu normálneho stavu kostí. Obsahuje mlieko a laktózu.
Pozrieť PW1 – 30 dávok po 21 g bielkovínPri obezite nie je jasné, či počítať s aktuálnou hmotnosťou – tá môže potrebu bielkovín výrazne nadhodnotiť. Preto je praktickejšie držať sa absolútneho cieľa 80–120 g denne alebo počítať s hmotnosťou, ku ktorej smerujete. O tom, koľko bielkovín potrebujete v bežnom živote, píšeme aj v článku Máte dostatok bielkovín?
Príklad dňa s približne 100 g bielkovín: raňajky 2 vajcia a 150 g skyru (~28 g), obed 100 g kuracieho mäsa (~30 g), olovrant proteínový nápoj (21 g), večera porcia tvarohu alebo strukovín (~20 g). Ak máte viac ako 40 rokov, pozrite si aj článok Proteín po 40-ke a 50-ke.
Ako zjesť dosť bielkovín, keď nie je chuť do jedla
- Bielkoviny ako prvé. Odporúčanie výslovne radí jesť potraviny bohaté na bielkoviny na začiatku jedla – keď sa rýchlo zasýtite, na zvyšku taniera už toľko nezáleží.
- Menšie porcie častejšie. Pri zníženej chuti do jedla môžu pomôcť menšie jedlá v pravidelných intervaloch.
- Bielkoviny v každom jedle. Vajcia, tvaroh, skyr či grécky jogurt, ryby, hydina, strukoviny, tofu. Napríklad 150 g skyru má približne 15–17 g bielkovín, 100 g pečeného kuracieho mäsa okolo 30 g.
- Pite dosť tekutín. Menej jedla znamená aj menej vody z potravy a niektorí ľudia na GLP-1 liekoch majú tráviace ťažkosti.
Proteínový nápoj: keď sa bielkoviny nedajú zjesť
Niekomu sa darí pokryť potrebu bielkovín jedlom, inému nie. Odporúčanie odborných spoločností uvádza, že niektorí ľudia dosiahnu svoj cieľ aj vďaka proteínovým nápojom a obohateným potravinám. Výhoda: menší objem, ktorý sa dá popíjať postupne, a presne viete, koľko bielkovín ste prijali.
Na čo sa pri výbere zamerať:
- Množstvo bielkovín v dávke – ideálne okolo 20 g a viac.
- Kvalita bielkovín – srvátkový proteín obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny vrátane leucínu.
- Krátke zloženie – čím menej prísad, tým lepšie viete, čo pijete. Ak vám nevyhovuje výrazná sladkosť, hľadajte proteín bez umelých sladidiel.
- Laktóza – srvátkový koncentrát (napríklad PW1) ju obsahuje. Pri intolerancii laktózy záleží na tom, koľko jej znesiete; môžete začať menšou porciou.
- Nezávislé testovanie konkrétnej šarže na kontaminanty.
Ak pri liečbe pociťujete nevoľnosť, môže pomôcť začať menšou porciou a piť pomaly. Ako sa v srvátkových proteínoch zorientovať, vysvetľujeme v článku Ako vybrať srvátkový proteín.
A čo kreatín?
Kreatín patrí medzi najlepšie preskúmané doplnky v športovej výžive. Dá sa prirodzene spojiť s tým, čo odborné spoločnosti pri GLP-1 liečbe odporúčajú najviac – so silovým tréningom. Štúdie priamo u ľudí na GLP-1 liekoch sú zatiaľ obmedzené, preto ho berte ako podporu tréningu.
Čo vieme: podľa povolených zdravotných tvrdení EÚ kreatín zvyšuje fyzickú výkonnosť v prípade krátkodobých, opakovaných, vysoko intenzívnych cvičení (pri dennom príjme 3 g) a denný príjem kreatínu môže umocniť účinok silového tréningu na svalovú silu u dospelých osôb starších ako 55 rokov (pri príjme 3 g denne v spojení so silovým tréningom). Ak teda cvičíte so záťažou, môže byť kreatín rozumným doplnkom vášho tréningu – nie náhradou za neho. Viac v článku Kreatín po päťdesiatke. Ako kreatín monohydrát užívať a na čo pri ňom myslieť, nájdete v článku Kreatín monohydrát: čo to je, ako funguje a ako ho užívať.
Dobré vedieť: kreatín môže zvýšiť hladinu kreatinínu v krvi, ktorý sa používa pri hodnotení funkcie obličiek – pri kontrolách preto lekárovi povedzte, že ho užívate. Podrobnosti nájdete v článku Je kreatín bezpečný?
Ďalšie veci, na ktoré počas liečby nezabúdať
- Mikroživiny. Pri menšom množstve jedla hrozí aj nižší príjem vitamínov a minerálov. Odporúčanie upozorňuje, že môže chýbať napríklad vitamín D, vápnik a vitamín B12 – aj tu platí, že vhodné doplnenie treba riešiť individuálne.
- Kvalita stravy. Čím menej zjete, tým viac záleží na tom, čo zjete: minimálne spracované potraviny, zelenina, strukoviny, kvalitné zdroje bielkovín.
- Spánok a stres. Dokument odporúča venovať sa im popri liečbe.
- Plán na obdobie po liečbe. Návyky, ktoré si vybudujete počas liečby – pravidelný tréning a strava s dostatkom bielkovín – sa vám zídu aj potom.
Zhrnutie
GLP-1 lieky pomáhajú výrazne znížiť hmotnosť, no časť úbytku môže pripadať aj na svaly – približne každý piaty schudnutý kilogram. Odborné spoločnosti preto odporúčajú spojiť liečbu so silovým tréningom aspoň 3-krát týždenne, aeróbnym pohybom a dostatkom bielkovín (orientačne 1,2–1,6 g/kg alebo 80–120 g denne). Keď je chuť do jedla slabá, pomôže začínať jedlo bielkovinami, jesť menšie porcie častejšie, prípadne siahnuť po proteínovom nápoji, napríklad Puori PW1 s 21 g bielkovín v dávke. Ak cvičíte so záťažou, kreatín (3 g denne) môže byť praktickým doplnkom silového tréningu. O samotnej liečbe a jej úpravách rozhoduje lekár, ktorý vám liek predpísal.
Často kladené otázky
Strácajú sa pri Ozempicu či Wegovy svaly?
Časť úbytku hmotnosti môže tvoriť čistá hmota vrátane svalov. Približne každý piaty schudnutý kilogram môže pripadať na svaly. Podobný jav sa objavuje pri každom výraznom chudnutí.
Platí to aj pri lieku Mounjaro (tirzepatid)?
Áno. Podobne ako pri semaglutide aj pri tirzepatide tvorí časť úbytku hmotnosti čistá hmota vrátane svalov. Odporúčania sú rovnaké: silový tréning aspoň 3-krát týždenne, dostatok bielkovín (orientačne 80–120 g denne) a menšie pravidelné jedlá aj pri zníženej chuti do jedla.
Koľko bielkovín jesť pri GLP-1 liekoch?
Spoločné odporúčanie ACLM, ASN, OMA a TOS z roku 2025 uvádza, že počas aktívneho chudnutia sa navrhuje 1,2–1,6 g bielkovín na kilogram, prípadne jednoduchší cieľ 80–120 g denne. Prakticky to znamená 20–30 g bielkovín v každom hlavnom jedle.
Stačí na udržanie svalov jesť viac bielkovín?
Bielkoviny sú základ, no najlepšie fungujú spolu so silovým tréningom. Odborné spoločnosti odporúčajú kombinovať dostatok bielkovín so silovým tréningom aspoň 3-krát týždenne.
Môžem pri GLP-1 liekoch piť proteínový nápoj?
Odborné odporúčanie uvádza, že niektorí ľudia pokryjú potrebu bielkovín aj pomocou proteínových nápojov. Pri nevoľnosti môže pomôcť menšia porcia a pomalé popíjanie. Proteínový nápoj má malý objem, takže sa ľahko zmestí aj vtedy, keď na jedlo nie je chuť.
Pomáha kreatín udržať svaly pri GLP-1 liečbe?
Na svaly pri GLP-1 liečbe má najväčší vplyv silový tréning a kreatín je doplnok k nemu. Podľa povolených zdravotných tvrdení EÚ môže denný príjem 3 g kreatínu v spojení so silovým tréningom umocniť jeho účinok na svalovú silu u dospelých nad 55 rokov. Priame štúdie u ľudí na GLP-1 liekoch sú zatiaľ obmedzené. Užívanie kreatínu oznámte lekárovi, najmä ak máte cukrovku alebo ochorenie obličiek.
Aký tréning je pri GLP-1 liekoch najvhodnejší?
Odporúča sa kombinácia silového tréningu aspoň 3-krát týždenne a aspoň 150 minút stredne intenzívnej aeróbnej aktivity týždenne. Na udržanie svalov je kľúčový práve silový tréning s postupným zvyšovaním záťaže.
Pavol z Puori sa dlhodobo venuje oblasti výživy, suplementácie a vzdelávaniu zákazníkov o kvalite doplnkov výživy. Od roku 2013 stojí za distribúciou značky Puori pre Slovensko a Českú republiku a podieľa sa na tvorbe odborného obsahu založeného na vedeckých dôkazoch a praktických skúsenostiach.
Tento článok má informatívny charakter a nenahrádza odbornú lekársku starostlivosť. GLP-1 lieky sú lieky na predpis – o ich užívaní, dávkovaní aj zmenách stravy a pohybového režimu počas liečby rozhoduje lekár. Doplnky výživy nie sú liekom a nenahrádzajú pestrú stravu. Pri cukrovke, ochorení obličiek, užívaní liekov, v tehotenstve a počas dojčenia sa o užívaní doplnkov výživy poraďte s lekárom.
Zdroje
- Mozaffarian D. et al. Nutritional priorities to support GLP-1 therapy for obesity: a joint Advisory from the American College of Lifestyle Medicine, the American Society for Nutrition, the Obesity Medicine Association, and The Obesity Society. The American Journal of Clinical Nutrition, 2025; 122: 344–367. doi.org/10.1016/j.ajcnut.2025.04.023
- Wilding J. P. H. et al. Once-Weekly Semaglutide in Adults with Overweight or Obesity (STEP 1). New England Journal of Medicine, 2021. doi.org/10.1056/NEJMoa2032183
- Kreider R. B. et al. International Society of Sports Nutrition position stand: safety and efficacy of creatine supplementation in exercise, sport, and medicine. Journal of the International Society of Sports Nutrition, 2017; 14: 18. doi.org/10.1186/s12970-017-0173-z
- Nariadenie Komisie (EÚ) č. 432/2012 – zoznam povolených zdravotných tvrdení. eur-lex.europa.eu
- Register výživových a zdravotných tvrdení EÚ. ec.europa.eu
