Ben už po druhýkrát v kariére dosiahol pódiové umiestnenie na CrossFit Games a v CrossFit komunite je veľmi obľúbený. Hier sa zúčastnil päťkrát a okrem toho, že je výborným atlétom, je aj hlavným trénerom v CrossFit Krypton vo Virginii. Ben doslova vyrastal s CrossFitom. V minulosti bol známy pod prezývkami ako “najmladši CrossFit Games atlét” alebo “čierny kôn sútaže”. Prvýkrát súťažil v roku 2009, keď mal ešte len 19 rokov a umiestnil sa na 64. mieste.

Odvtedy sa Ben vypracoval a postupne sa v ďaľších ročníkoch umiestnil na 8., 3., 11., a nakoniec v roku 2013, opäť na 3. mieste napriek tomu, že konkurencia stále narastá. S CrossFitom ho zoznámil jeho otec pred siedmimi rokmi, keď mal ešte len 16 rokov. “V tej dobe nebolo bežné prísť do najbližšieho CrossFit boxu a stať sa jeho členom, žiadne totiž v okolí neboli. Greg Glassman zverejňoval na CrossFit Journal články ako si spraviť vlastné vybavenie a vlastný garážový gym. Publikoval veľa demonštračných videí, na ktorých boli popísané jednotlivé pohyby. To bol vtedy štandard. “Cvičil som CrossFit sám pre seba.”, hovorí Smith. Ben začal trénovať doma v garáži, v pozadí s jeho známou chladničkou, a odvtedy sa v CrossFite len zlepšoval.

Ben Smith na podiu
Aká bola tvoja prvá skúsenosť s CrossFitom?
BS: Počas dospievania som hral baseball a mojim snom bolo dostať sa do MLB. CrossFit mi pomáhal k získaniu sily, rýchlosti a vytrvalosti. Môj otec bol v armáde a predstavil mi ho. Robievali sme spolu WOD Cindy(jeden z benchmarkových workoutov zo série “CrossFit Girls”) v izbe nad kuchyňou. Po dvadsiatich minútach som, ťažko dýchajúc, ležal na podlahe a povedal som si, že toto je super. Hneď potom som začal čítať a čítať, sledovať CrossFit stránku a dohľadávať čo sa len dalo o tomto športe.

Kedy si sa rozhodol, že skúsiš aj súťažiť?
BS: Pamätám sa ako som čítal o Games 2007 a 2008. Práve som dokončil strednú školu a išiel som na LaFayette College hrať baseball. Stále som robil CrossFit. Po prvom semestri som zmenil školu na Old Dominion University vo Virginii, blízko môjho domova. Ukázalo sa, že sa neprepracujem do baseballového tímu, a tak som sa začal zaoberať CrossFitom ešte intenzívnejšie. Úplnou náhodou boli regionálky v roku 2009 na pláži vo Virginii, kúsok od mojej ulice. Povedal som si, že nemám čo stratiť a vyskúšam to. Do posledného workoutu na regióne som išiel z 9. miesta. Ten workout som vyhral s veľkým náskokom a to ma posunulo okamžite na 1. miesto. Bolo to 21-15-9 squat snatch s 95lbs a chest-to-bar pull-ups. V roku 2009 to bol pre mnoho ľudí veľmi ťažký workout.

Bol si tretí aj v roku 2011 aj 2013. Spravil si nejaké zmeny v tréningu, ktoré ťa vrátili na pódium?
BS: Súťaž sa každým rokom zlepšuje. Myslím, že Games sa vyvýjajú a človek sa musí vyvýjať s nimi alebo dokonca ešte rýchlejšie. Svoj tréning som nijak špeciálne nezmenil, odkedy som sa začal venovať CrossFitu. Robím CrossFit, snažím sa urobiť workouty rýchlejšie, zosilnieť a zlepšiť svoje časy. Každý rok Games prinesú niečo nové a iné, a my nikdy nevieme čo to bude. Prekvapia nás. Každý z nás musí ísť na dno svojich síl aby sme mohli čo i len očakávat, že zvládneme všetko čo Games prinesú.

Máš len 23 rokov a už si považovaný za veterána v CrossFit Games. Ako sa súťaženie zmenilo odkedy si začal až po dnes?
BS: V minulých rokoch som tam len jednoducho išiel a súťažil. Prvý rok som súťažil len pre zábavu. Potom začala na Games chodiť aj moja rodina a viac sa o ne zaujímať. Tento rok prišlo spolu s mojou rodinou aj niekoľko mojich priateľov. Vedia už o CrossFite všetko, takže mi posielajú blahoželania a modlia sa za mňa. Keď som sa vrátil tento rok domov, polovica môjho gymu bola na letisku aby ma prekvapili. Môj kamarát, a zároveň tréner v CrossFit Krypton, mi poslal video ako ma sledujú počas súťaženia v gyme. Je skvelé mať okolo seba toľko ľudí, ktorí ma podporujú.

Ben Smith v strede cvicenia
Na posledných Games sa na pódiu umiestnili samí veteráni tohto športu. Prečo si myslíš, že to tak je?
BS: Všetci sa sústredíme na CrossFit a snažíme sa konzistentne trénovať. A robíme to už niekoľko rokov.

Ktorý bol tvoj najobľúbenejší workout na Games 2013?
BS: Páčil sa mi prvý WOD v bazéne a “ZigZag Sprint”. Veľmi som sa tešil na “legless rope climb” a workout z roku 2007, ale ukázalo sa, že práve tie mi veľmi nesadli. Neboli tam však žiadne workouty, ktoré by sa mi nepáčili. Všetky boli zaujímavé.

Si nervózny pred súťažením?
BS: Každý býva trochu nervózny. Treba to len vedieť premeniť na svoju výhodu. Veľa sa modlím pred každým workoutom. Cítim, že som bol obdarovaný talentom na tento šport.

Si známy tým, že trénuješ doma v garáži. Platí to stále?
BS: Tak som začal s CrossFitom. Mám rád trénovanie vonku a stále mám svoj garážový gym. Vždy to bolo pre mňa to pravé. Hľadal som workouty na internete, ale teraz som už dostatočne skúsený na navrhovanie si vlastných workoutov a programu. Každé ráno sa rozhodujem na základe toho ako sa cítim, a čo by som mal približne v daný deň robiť. Teraz keď mám CrossFit Krypton, trénujem s bratmi a kamarátmi tam, ale stále mám všetko čo potrebujem aj doma.

Aké to je mať svoj vlastný gym?
BS: Rodina mi v gyme veľmi pomáha. Bez nej by som nebol schopný dosiahnuť, to čo sa mi podarilo. Otec mi pomáha v biznise, mama pomáha s údržbou gymu. Bratia zase s trénovaním. Je to bezpochyby rodinný biznis.

Aké je tvoj typický deň?
BS: Vstávam veľmi skoro, aby som odtrénoval tréningy o 6tej a 8mej ráno. Podľa toho ako sa cítim, robím 10-30 minút kondičného cvičenia aby som sa dostatočne zobudil. Po odtrénovaní dvoch tréningov si zacvičím s bratmi alebo kamarátmi. Odcvičíme MetCon a nejakú silovú cast. Osobne mám radšej dlhšie a tažšie MetCony. V strede dňa sa idem domov naobedovať a trochu si oddýchnuť. Následne sa vraciam späť do gymu odtrénovať poobedné a večerné hodiny. Medzi nimi striedam MetCon a vzpieranie. Na konci dňa už robím len nejaké rýchle cvičenie na zlepšenie výkonu ako šprinty a podobne. Vrátim sa domov na večeru a strávim večer oddychom.

Stravuješ sa zdravo alebo si dopraješ aj nezdravé pochúťky?
BS: Na raňajky striedam proteinový nápoj s banánom a vajíčka so slaninou, prípadne cereálie. Skrátka niečo, čo ma zasýti kým odtrénujem ranné tréningy. Na obed preferujem mäso, sladké zemiaky a napríklad guacamole. Počas dňa sa snažím jesť zdravo, ale večer nemám problém zjesť aj pizzu. Doplnky výživy sú pre mňa PurePharma a Progenex.

Si zasnúbený. Povedz nám o tom viac:
BS: Budem si brať dievča, s ktorým som už od prvých rokov na strednej škole. Sedeli sme spolu na hodinách chémie a odvtedy spolu chodíme. O ruku som ju požiadal minulý rok, v tej istej triede kde sme sa prvýkrát stretli. Povedala áno a tak plánujeme svadbu.

Akú radu by si dal niekomu, kto sa chce zlepšiť v CrossFite?
BS: V prvom rade treba myslieť na crossfitový výraz “virtuozita”. Tým chcel Greg Glassman popísať, že treba robiť bežné veci, ale najlepšie ako sa dá. Ja by som k tomu dodal, že treba pracovať viac ako si vôbec myslíme, že sme schopní pracovať. Ak si myslíš, že tvrdo trénuješ, trénuj dvakrát tak tvrdo. Vždy sa snaž dať zo seba maximum. Nedá sa ísť na 50% a zlepšovať sa. Každý workout by Ťa mal spraviť lepším. Každý by mal mať zmysel. Urči si ciele. Sprav si zoznam 3-5 cieľov a nezastav sa, kým ich nedosiahneš. Ak je to pre Teba dôležité, čas si nájdeš.

Aké sú tvoje ciele na najbližší rok?
BS: Zostať zdravý. Mal som operáciu kolena pred posledným Openom, potom som si natiahol sval na chrbte pred Regionals, a teraz mám malé pnutie v ramene. Dá sa povedať, že som trénoval menej ako minulý rok, kvôli tomu aby som sa dal dokopy.

Ak by si mohol mať nejakú superschopnosť, čo by to bolo?
BS: Myslím, že by som chcel byť super silný.

Benové štatistiky:
Fran 2:25, Helen 7:19, Grace 1:51, Filthy 50 16:17, Fight Gone Bad 520, Sprint 400m 0:58, 5km beh 20:20

Rozhovor preložený z www.boxlifemagazine.com