Naša spolupráca s Ľudom sa zrodila už v roku 2014, vtedy sme Vám ho predstavili, v jednom z článkov, ako vychádzajúcu hviezdu slovenskej crossfitovej scény. O rok neskôr sme Ľudovi dali opäť priestor a poskytli sme Vám jeho zhodnotenie Openu 2015. Tento rok sa mu podarilo prebojovať sa na Regionals, čo je za posledné roky najväčší úspech Slováka v CrossFite. Preto sme ho vyspovedali do tretice a keďže s Ľudom je vždy radosť robiť rozhovor, prajeme Vám príjemné čítanie.

1. Po niekoľkých rokoch si prvý Slovák, ktorý sa dostal na Regionals. Čo považuješ za najkľúčovejší bod tvojho výkonu vďaka čomu sa Ti to podarilo?

Z môjho pohľadu sú najkľúčovejšími faktormi disciplina a konzistencia. Každý deň som si dával pozor na to, aby  každý môj krok smeroval k progresu a nie naopak.

2. Čo sa zmenilo v Tvojom tréningovom procese oproti minulému roku, kedy Ti Regionálky ušli o vlások?

Hneď po skončení Openu 2016 som sa rozhodol zmeniť “programming” na The Training Plan a oveľa viac som sa začal zaujímať o regeneráciu. Dohodol som sa na spolupráci s jednou fyzioterapeutkou, ktorá sa stará o to aby moje telo fungovalo tak ako má a aby sa mi vyhýbali zranenia. Začal som každý týždeň chodiť do sauny a do ľadovej vane. To sú veci, ktoré som pred tým nerobil, a ktoré mi rozhodne v progrese pomohli.

3. Cvičil si tri roky dozadu rovnako ako teraz, alebo sa tvoj tréning postupne menil a vyvíjal?

Samozrejme, že v ňom nastali zmeny. Vždy sa snažím naučiť niečo nové, aplikovať to v svojom tréningu a využiť to vo svoj prospech. Pred tromi rokmi som napríklad neprikladal veľký význam rozcvičke, dnes sa rozcvičujem minimálne 30 minút. Takisto som sa naučil lepšie starať o svoje telo aby som dokázal vždy podať čo najlepší výkon.

4. Čo by si poradil začínajúcemu crossfiterovi, ktorý by chcel začať súťažiť?

Snažte sa v prvom rade vybudovať si silné základy, z ktorých budete neskôr profitovať. To však neznamená budovať len silu, ale v prvom rade rozvíjať pohybovú motoriku, zlepšovať mobilitu, držanie tela a podobne drobnosti, ktoré v konečnom dôsledku ovplyvňujú naše tréningy a progres viac ako si myslíte.

5. Ako vnímaš slovenské súťaže v porovnaní s tými zahraničnými?

Ja by som povedal, že dnes to už nie je veľký rozdiel. Pred dvomi rokmi ešte bol, ale za posledný rok sa tie rozdiely zminimalizovali, teda súdiac hlavne podľa súťaží, na ktorých som sa zúčastnil. Jediný rozdiel je možno v investíciách, ktoré sú do súťaží vkladané, ale to je pochopiteľné.

6. Čo robíš, keď netrénuješ? Skús nám stručne popísať Tvoj deň, nemyslíme tým len tréningové jednotky, ale skôr z toho pohľadu, čo musí človek všetko obetovať na to aby sa dostal aspoň na Tvoju úroveň?!

V programmingu mám voľno vo štvrtok a v pondelok. Štvrtok ráno 7:15 sa zobudím, dám si raňajky, coachujem od 8:00 do 11:30. Od 12:00 mám zvyčajne fyzioterapiu, ktorá trvá približne hodinku. Potom obed, po ktorom mám voľný čas počas ktorého si rád pospím. Od 17:00 do 19:30 opäť coachujem. Večer si doprajem veľkú večeru a idem spať okolo 22:00. V nedeľu zvyknem chodiť do sauny. V pondelok sa venujem aktívnej regenerácii, ľahké intervaly na AB a vesle, ROMWOD,  movement flows od The Training planu, aby som rozvíjal mobilitu a pružnosť tela.

7. Aký si si dal cieľ na tohtoročné Regionals, a čo plánuješ po nich?

Môj cieľ je skončiť v top 20, to je z môjho pohľadu reálne umiestnenie keď sa pozriem na konkurenciu. Po Regionálkach mi coach Jami odporúčal dať si aspoň 2-4 týždne pauzu a nerobiť nič extra. Len behať, plávať, bicyklovať, venovať sa iným športom a podobne. Nech si telo a myseľ oddýchnu, aby som bol hladný po úspechu a pripravený na nasledujúcu sezónu.

Foto by Roman Beluš