Po zhodnotení tohtoročného CrossFit Games Open najlepšími ženami zo Slovenska, sme sa na dojmy z tejto sezóny spýtali aj najlepšej trojice mužov. V slovenskej CrossFit komunite najznámejší atlét Jindro Tovaryš, Erik Tóth, ktorého sme mohli vidieť na Central Europe Throwdown ale aj Jojo Porubský, výborný slovenský atlét, víťaz napríklad Battle of Urpin v lete 2013. Tento rok sa nepodarilo žiadnemu z nich prebojovať medzi postupovú 48ku, ale ich výkony boli napriek tomu veľmi kvalitné.

Jindro Tovaryš
Jindro TovaryšPP: Ktorý WOD ťa najviac prekvapil a prečo?
JT: Ťažko povedať. Toto je môj tretí Open a tohtoročný sa mi zdal byť na jednej strane najťažší, keďže som nebol a ani nie som úplne zdravotne v poriadku a na druhej strane si myslím, že workouty neboli úplne najlepšie zostavené. Prvý a posledný workout boli čisto len o pracovnej kapacite. Ten tretí mi neprišiel vôbec vhodný ako Open workout. Podľa mňa chýbal workout kde by sa preukázala vzpieračská technika. Práve preto boli obrovské rozdiely v leaderboarde.
PP: Akú slabú stránku si vďaka Openu odhalil?
JT: Silu som od minulého roka zvýšil. Práve na to asi doplatil môj chrbát, lebo som veľa času venoval vzpieraniu a nemal adekvátnu regeneráciu. Možno tá pracovná kapacita bola slabšia ako minulý rok. Objemovo som to asi prehnal v tréningu. Mal som sa viac sústrediť na intenzitu a znížiť frekvenciu tréningov s blížiacim sa Openom.
PP: Ako celkovo hodnotíš tohtoročný Open?
JT: Ako skúsenosť. Musím si uvedomiť, aj keď som bol 2 krát na Regionals, neznamená to, že tam mám rezervované miesto. Musím tvrdo pracovať, lebo úroveň atlétov je na oveľa vyššej úrovni ako minulý rok a každý rok sa zvyšuje.
Celkovo by som povedal, že som čakal workouty trošku kreatívnejšie resp. kde by sa viac ukázala celková technická aj fyzická pripravenosť. Prišlo mi, že aj keď robím CrossFit 3 roky, tak skoro v každom workoute ma mohol poraziť oveľa menej skúsený atlét, lebo si nevyžadovali príliš veľa techniky.
PP: Čo ťa čaká po skončení Openu?
JT: Určite chcem vycestovať mimo Slovenska a nazbierať zase nejaké skúsenosti, najlepšie v USA. Mám tam zopár kontaktov z minulého roka, tak to snáď vyjde. Musím si taktisto naplánovať mezocykly vo svojom tréningovom pláne a pripraviť zodpovednejšie na súťaže ako Nordic Showdown, Battle of London a na nasledujúcu sezónu 2015.

Erik Tóth
Erik TóthPP: Ktorý WOD ťa najviac prekvapil a prečo?
ET: V podstate ma žiadny WOD neprekvapil, pretože na základe WODs z posledných rokov sa dali dosť dobre predpokladať tie tohtoročné. Skôr ma príjemne prekvapilo, že bol pridaný formát for time (WOD5) a death by (WOD2)
PP: Akú slabú stránku si vďaka Openu odhalil?
ET: O svojich slabých stránkach viem a pracujem na nich v tréningu. Open ich neodhalil, akurát na ne poukázal a to hneď s výkričníkom (WOD3 – DL a slabý chrbát, WOD4 – MU). Verím, že do ďalšej veľkej súťaže sa mi konečne tieto nedostatky podarí minimalizovať.
PP: Ako celkovo hodnotíš tohtoročný Open?
ET: Ako pretekár som sa na Open chystal s veľkým očakávaním, keď som chcel elite Európy šliapať na päty a bojovať aspoň o posledné postupové priečky na Regionals. Ale bohužial, tento rok som na to proste ešte nemal, je to sklamanie, ale hlavne veľká skúsenosť a urobím všetko pre to aby som v 2015 bol o level vyššie a zaslúžil si miestenku v Kodani.
PP: Čo ťa čaká po skončení Openu?
ET: Po Opene som si dal 2 dni full rest days keď som o Crossfite nechcel ani počuť, aby som si hlavne psychicky trošku oddýchol. Ale hneď potom som sa pustil do prípravy na Open 2015, pretože 11 mesiacov nie je až tak dlhá doba na to aby bol čas otálať. Ale milujem súťažiť a aj keď všetka moja príprava smeruje k ďalšiemu Open a Regionals, ktoré sú pre Crossfitera vrchol sezóny, chcem sa zúčastniť čo najväčšieho počtu lokálnych pretekov a kvalifikovať sa na kvalitné európske súťaže, mam súťaženie v krvi a beriem to ako jednu z najlepších mentálnych príprav.

Jojo Porubský
Jojo Porubský
PP: Ktorý WOD ťa najviac prekvapil a prečo?
JP: Najviac ma prekvapil workout 14.4, pretože tam bol prvýkrát zahrnutý row.
Mal som najprv totiž pochybnosti o správnosti točenia a submitovania videa ale myslím, že v konečnom dôsledku to bolo fajn. Samotný workout sa mi páčil najviac a navyše mi aj sadol.
PP: Akú slabú stránku si vďaka Openu odhalil?
JP: Najväčšia slabina, ktorú som okúsil bola asi svalová vytrvalosť a tak trochu skill v únave.
PP: Ako celkovo hodnotíš tohtoročný Open?
JP: Tohtoročný Open bol vôbec prvý Open, na ktorý som sa zaregistroval a odcvičil regulérne všetky workouty. V porovnaní s minulými rokmi som trochu sklamaný z workoutov, čakal som niečo, čo viac preverí technickú stránku atlétov a viacej práce so stredne ťažkými váhami.
PP: Čo ťa čaká po skončení Openu?
JP: Myslím, že je toho veľa čo musím zlepšiť, takže budem tvrdo pracovať na všetkých mojich slabinách.

Chalanom ďakujeme za rozhovor.
Tím PurePharma